Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stezka smyslového vnímání „Údolím Skuhrovského potoka“

 

 

Smyslově naučná stezka „Údolím Skuhrovského potoka“ byla otevřena v dubnu 2002.

Je kombinací stezky smyslového vnímání přírody a klasické naučné stezky. Je samoobslužná, důraz je kladen na aktivitu návštěvníka. V Informačním centru v České Třebové a v knihkupectví je k dispozici i mapa a publikace  Průvodce stezkou, která obsahuje odborné informace o přírodě regionu, nápady pro smyslové vnímání a návody na hry pro děti.

Na začátek stezky Údolím Skuhrovského  potoka se dostanete nejlépe z nádraží v České Třebové po žluté turistické značce, která celou stezku provází, nebo cyklotrase č. 4061 směr obec Rybník. Vlastní začátek stezky je  na okraji obce Rybník na začátku zóny klidu Srnov u tenisových kurtů. Konec stezky je nad obcí Skuhrov u začátku přírodní rezervace Třebovské stěny.

Stezka má tři varianty tras : varianta A (3 km)  - končí u restaurace Na Hrázi a je dostupná pouze chodcům, varianta B (5 km) končí na Studené hůře u silnice Skuhrov – Česká Třebová,  varianta C (8 km) končí nad obcí Skuhrov.

Trasa je vhodná jak pro chodící populaci  nebo rodiny s kočárky a vozíčkáře, tak pro cyklisty, kteří využijí cyklotras č. 4061, 4050, a 4045 a lyžaře běžkaře. Metodicky jsou aktivity i text informačních tabulí  zpracovány ve variantách  pro děti a dospělé. Stanovitě podporující smyslové vnímání jsou vhodná i pro mentálně postižené spoluobčany.

Na trase stezky je 15 informačních tabulí. Některé z nich podávají pouze odborné informace doplněné obrázky. Většina tabulí obsahuje také žlutě označené texty vybízející k smyslovému vnímání. Například  tabule u nádherného totemu informuje nejenom o historii a vzniku totemů, ale obsahuje i návod na aktivitu Hlasy přírody a Bosé tlapky. Právě pro smyslová vnímání obsahuje stezka řadu doprovodných zařízení například čichárium, pákovou houpačku, visutou lávku, dendrofon. Nyní má stezka o jedno zastavení více. Sedmé stanoviště bylo rozděleno na dvě. Stanoviště 7A je doplněno o „hmatárium“ se vzorky dřevin. Stanoviště 7B, věnované paleontologii a geologii, je doplněno o vzorky zkamenělin. Obě stanoviště jsou na nejkratší (zelené) variantě trasy.

Obec Rybník v roce 2003 za podpory Pardubického kraje zřídila pro propagaci   stezky samostatnou webovou stránku http://rybnik.cz/stezka/
, na které si můžete prohlédnout jednotlivá stanoviště, fotografie z akcí, nabídku programů a nejbližších akcí.

Trasa stezky je ideální pro celodenní školní akce. Pro jednotlivé třídy dodáváme sadu vybavení pro program ŠKOLA NA STEZCE. Třída vybavena touto sadou se na výlet může vydat kdykoliv. 

Trasa pro 1. stupeň ZŠ je dlouhá 3km, trasa pro 2. st. ZŠ a středoškoláky je dlouhá 8 km. Sada obsahuje: průvodce, mapu, manuál, průzkumné listy, tužky, barevné samolepky.Průzkumné listy jsou pro práci žáků v terénu odlišné pro 3 věkové kategorie (1. a 2. stupeň  ZŠ a pro středoškoláky). Listy jsou koncipovány tak, aby žákům l. st. ZŠ stačilo prohlédnout si obrázky na informačních cedulích a okolí a odpověď je jednoslovná. Starší žáci musí pozorně přečíst i texty na cedulích.  Mapa, průvodce a manuál (autorské řešení průzkumných listů) je pro učitele a barevné samolepky jsou jako odměna pro žáky.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt


Statistiky

Online: 3
Celkem: 417107
Měsíc: 8029
Den: 139