Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dr. Emil Holub

Dr. Emil Holub

Narodil se v Holicích 7.10.1847. Vystudoval lékařství v Praze a tři měsíce po promoci v roce 1872 odjel poprvé do jižní Afriky. Zde pracoval sedm let jako lékař v diamantových polích, aby získal prostředky k cestě do neznámého afrického vnitrozemí. Nehoda a nemoc mu však zabránily dosáhnout cíle. Přesto shromáždil na této cestě bohatý a v té době ojedinělý etnografický materiál. Zážitky z této výpravy uveřejnil v knize Sedm let v jižní Africe (vyšla v roce 1880).

V roce 1879 se vrací do Prahy a ihned začíná shromažďovat prostředky na další cestu. Nová výprava byla zahájena v roce 1883 a zúčastňuje se jí i Holubova osmnáctiletá manželka Růžena, rozená Hofová, dcera správce vídeňského Prátru, s níž se oženil krátce před odjezdem. Dostal se daleko na sever od Zambezi, kde  mu však roku 1886 ze spleti příčin zmařili další výzkum příslušníci domorodého kmene Mašukulumbů, kteří sházeli ze skály všechny jeho vědecké přístroje i cenné záznamy. Vylíčení této druhé výpravy vyšlo v roce 1890 pod názvem Druhá cesta po Africe.

Po návratu do Evropy uspořádal Holub velkolepou "Africkou výstavu" ve Vídni a o rok později v Praze. Výstava se stala světovou senzací. Své bohaté sbírky, čítající na 13000 exponátů, nabídl zdarma Praze, ale narazil na nepochopení tehdejšího správce Národního muzea, a tak je dnes tento bohatý národopisný, zoologický a botanický materiál rozptýlen po muzeích a školách nejrůznějších zemí světa. Životní útrapy a strádání z cest ukončily předčasně v 55 letech život tohoto největšího českého cestovatele. Zemřel 21.2.1902 ve Vídni, kde je i pohřben. Jeho manželka ho přežila o 56 let, zemřela v roce 1958 ve Vídni.

Dnes můžeme některé památky na život a dílo dr. Emila Holuba a část jeho sbírek spatřit v Africkém muzeu památníku dr. Emila Holuba, otevřeném v roce 1970 v jeho rodných Holicích.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt


Statistiky

Online: 1
Celkem: 417115
Měsíc: 8029
Den: 137