Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Fimfáru

Jan Werich
Královna koloběžka první: Soudil se mlynář a rybář o vodu.Ten chtěl míň ten zas víc a nakonec šlo asi nejvíce o ješitnost ,nikdo nechtěl ustoupit.A tak si je k sobě (mladý a svobodný) král pozval ,na rozsouzení.Dal jim hádanky :co se lidem nejvíce vyplatí ,co je nejsladší a co ,že je největším nepřítelem člověka.Mlynář odpovídal sobecky ,rybář odpověděl správně ,že je to :pomoc ,která se nejvíce vyplatí ,že nejsladší je spravedlivý spánek a největším nepřítelem člověka je člověk hloupý. Král ale poznal ,že to není z rybářovy hlavy a on tedy přiznal ,že mu poradila jeho chytrá a hezká dcera Zdenička.A tak jí král dal úkol ,ať mu z vajec co rybářovi dal ,zítra přinesla pečená kuřata .I poslala Zdenička na hrad proso ,ať jí zítra pan král donese vyklíčené ,ať má ta kuřata čím krmit. Chytrost dívky se králi moc líbila a tak jí dal další úkol,ať za ním na hrad Zdenička přijede-nepřijedeučesaná/neučesaná,oblečená/neoblečená,s darem-nedarem.Ráno se Zdenička u hradu objevila v košili a rybářské síti, s copem a rozcuchanými vlasy ,na koloběžce a v krabičce s vrabcem. To krále přímo ohromilo a tak si Zdeničku vzal, jelikož se oba měli velmi rádi. Král jí ale řekl, ať se mu do vládnutí neplete ,že to nesmí. I Zdenička poslechla, ale když král přenechal hříbě místo majiteli kobyle,tak ho nechal majiteli hřebce ,pod kterým hříbě leželo.I tato nespravedlnost Zdeničku rozuzlila a poradila majiteli kobyly ať chodí po lesíku u hradu s lukem a šípem a hledí do korun ,až ho potká král ,ať mu řekne,že vyhlíží kapří hnízdo.Když krále opravdu krále potkal ,řekl mu to a ten v tom hned poznal Zdeničku .Na hradě jí řekl ,že se mu do vládnutí pletla a ,že musí pryč.Byli oba dva velmi smutní .Král ji ale nechal vzít ,co má nejraději .No a chytrá Zdenička si domů vzala krále.A tak se usmířili a vládla Zdenička ,jako chytrá panovnice a právě pojmenovali ji : Královna Koloběžka První.
Fimfárum:Byl kovář a ten záletnou ženu měl ,ale o tom nevěděl. Ta mu "zahýbala" s královským rádcem.No a kovář jim tak dlouho vadil ,až se ho chtěli zbavit.A tak ten rádce před králem o kováři špatně mluvil a ten mu dal nemožné úkoly(udělat řetěz ,kterým se obmotá zámek ;do parku přivést vodu).Když je nesplní ,dostane oprátku.Žena mu doma řekla ,ať se zabije sám ,než s ostudou a tak šel.Jenže čert a hastrman mu v tom všem pomohl.Při třetím úkolu ,kdy měl kovář donést fimfárum (což každý nevěděl co to je) ,tak mu čert fimfarum dal (a řekl mu že se pomocí něho dá zkamenět)a řekl mu ať tiše do chalupy jde a koukne se co se tam děje. I viděl kovář jak se tam rádce a jeho žena radují.Tak pochopil co to všechno znamenat mělo a na náměstí zkameněl ženu,rádce,tchýni,pasáka,zvířata …Sám kovář se někamsi ztratil.
O rybáři a jeho ženě:IByl rybář a měl ženu. Oba bydlili na břehu moře ve veliké láhvi od
octa. Jednou rybář v moři chytil zlatou rybku, která mu slíbila, že když jí pustí zpět, tak mu splní přání. Rybář nic nechtěl, ale když přišel domů a vše vyprávěl ženě, tak ta mu vynadala a řekla mu ať se tam vrátí a řekne rybě o novou chatku. Rybář jde tedy za rybou a prosí ji. Ryba řekne, že až přijde domu bude mít novou chatku. A rybářka si řekne, že když si mohla povědět o chatku může i dům, o hrad, o palác … Nakonec chce být i Pánbůh. Ryba se naštve a skončí to tím, že oba znovu bydlí ve veliké láhvi od octa...
Jak na Šumavě obři vyhynuli:Hráli jednou obři hru ,kdo je největší .Podle stínu to poznávali.Bavili se dobře ,dokud nezačal jeden švindlovat a po něm ostatní.Když jeden švindloval opravdu moc ,vyhrál ,a řekl že je největší a že už nehraje ,dal mu obr facku. A tak se vymlátili všichni.Dlouho se z toho Šumava nemohla dostat ,lidé tam nežili ,stromy tam nerostly…. No a za 600let se to všechno obnovilo.
Až opadá listí z dubu:Žil opilec ,který ženu.Jednou se toulal po lese a potkal čerta ,ten že mu pomůže (zoře mu pole….),ale za to že to co má doma a neví o tom chce. A že tu úmluvu zruší ,když pro něho přijede na podivnějším tvoru než on,čert.Tak si plácli. Když Čupera došel domů byla tam jeho žena a malinký chlapeček.Tu mu došlo co udělal! Ale synka zachránil jelikož čert přijel na lišce a on na hrbaté bábě.Čupera se vzpamatoval a pilně pro synka pracoval . Ale potom zase přišlo na pití a tak ho to rozčílilo ,že zavolal čerta na pomoc ,aby ho odnaučil pít.I čert mu řekl ,že to je těžká věc a moc to bolet bude ,zda tedy opravdu chce. Ale Čupera byl rozhodnutý. No a lhůtu ,kdy si pro něj čert dojít má , si Čupera určil takovou :Až opadá listí z dubu.I čert přikývl a do pekla ho odnaučit pít vzal.Tam na něho pikle kuli ,všelijak ho oťukávali ,prohlíželi a bolest mu dělali.Ale na svět opravdu přišel nový Čupera ,co nepije. No a tak spolu hezky se synkem a ženou žili ,až čert přišel . Ale na to Čupera ,že nepůjde ,že listí na dubu je .A bylo ,nu šel ošálený čert zpátky do pekla.
Lakomá Barka:Byl ve městečku Dejvice kněz a pomocnici Barku měl.Lakomou Barku! V Dejvicích lidi lakomí byli ,ale nikdo jako Barka.K smrti vyhladověla psa co farář měla dále se tak to chovala. No a tak y měli dvě prasata , ty se samozřejmě hlady trápila. V Dejvicích žil učitel co kupu dětí měl a hodnou manželku taky.No a on se rozhodl ,že klepne do hlavy hřebíkem prase ,že jako pojde na nemoc. No a ráno ho Barka mrtvé našla.Pak za učitelem šla ,s prosbou ať prasátko odklidí ,i odklidil ,ale do trouby a na jitrničky.Něco takového Barka větřila a tak v noci k učitelům nakoukla a viděla jen jak se modlí. Jenže to na čem stála se pod ní propadlo a rána následovala.Učitel se zhrozil a Barku do pytle hodil.Šup s ní k sousedovi na zrno.Ten soused jméno Kubát měl. On se hrozně zlodějů bál a tak mezi domem a zrnem běhal ,aby žádný zloděj tam nepáchl. No a když něco na zrně ležet viděl mlátil do toho seč mohl ,pak vypadla Barka.Kubát se lek a řek si že jí k učitelům hodí.Pak se ale potkal se starostou z Dejvic . Oba pytle pustili a za strom se schovali , první teda Kubát si pro pytel skočil a položil ho do lavic k učitelům.No a starosta ,který z pytlačení šel ,si vzal ten pytel druhý , domnívaje se ,že tam je ten jeho ulovený kolouch.Ten pytel ale s kolouchem teď sedí u učitelů. No a starostová jen zjistil že Barku muž dones ,omdlela.Tak jí polil vodo a ona se probudila i Barka.No a tak u učitelů měli dvojnásobný hody a Barka se nepoučila.
Líná pohádka:Bylo jednou jedno královstvím ,velmi líné nutno říci.To mělo krále ,co chtěl synu vládnutí předat.Jenže měl syny tři a nemohl se rozhodnout,který že to žezlo má mít.A ta si je pozval ,že žezlo dá tomu,jim řekl,kdo kdy byl nejlínější.A tak se chlapci předváděli ,jak si nechali hořet nohu ,líní byli ji uhasit……Nakonec to skončilo tak ,že jim otec řekl :"Já vás byl líný poslouchat a znovu to slyšet nechci."A tak vládl dlouho ,jelikož byl líný umřít.
Moře,strýčku,proč je slané?:Byli bratři ,jeden lakomý a druhý skromný, milý hospodář. A jednoho dne starý mlýnek si z pekla vzal .Ten mlýnek namele všechno co si člověk přeje ,jen k zastavená musí kouzelnou formulku "Eniky ,beniky,cos namlel,tos namlel,dost!" ,na nic jiného mlýnek neslyší.A tak Kouba mlel nejen pro sebe ,ale i pro lidi ,hodovalo se a pilu u Koubů často. Až to jednou slyšel bratr Marek a ten závistí rudnul. NO a v noci přišel ke Koubovi ,že by mlejnek chtěl a tak mu ho trošku napitý Kouba prodal. A tak si pyšně Marek namlel kaši. Ale neuměl zastavit J a tak ráno za bratrem utíkal. Ať si ten blbý mlýnek nechá. I Kouba svolil ,formulku řekl a bylo po kaši. Dlouhá doba byla po tomto incidentu a vše,m se dobře vedlo mlýnek mlel všem a nikdo si nic nezáviděl. Inu to se Markovi tuze nelíbilo a jednu noc šel ukradnout ten mlýnek. Kouba zloděje slyšel ,ale manželka mu povídá ,že je všeho dost ,ať to nechá být. Inu Marek ujel pryč na moře , a tam na lodi sůl neměli a on si chtěl rybku posolit. No a tak poručil mlýnku a ten sůl mlel ,jenže hloupý Marek zastavil ho neuměl a tak mlýnek mele pořád ,jelikož se o tom Kouba nedozvěděl.
Splněný sen:I sázel pan Loudal . Jeho žena to ale vůbec ráda neměla a hubovala.Jednou měl sen ze kterého vyčetl čísla na "tutovku". I jel do Prahy a převelice se na výhru těšil . Jenže nic nedostal ,jelikož vždycky o číslíčko víc dal. To pro něj horor byl ,jelikož neměl na zaplacení kmínky a hotelového pokoje.Tak ho zatkli . No a policajt s ním mluvil ,jako že ví ,že asi anarchista není a ať mu řekne co tady v Praze chce. I Loudal řekl fiktivní jméno ,nechtěl dělat ostudu. No a panu policistovi řekl ,že chtěl vsadit….No a pan policajt mu řekl ,že na sny dát nemá ,že jemu se zdálo o jakémsi Loudalovi ,co v chalupě pod kamny poklad našel. Loudal se vyděsil ,oblečení za peníze a nuznější oblečení vyměnil ,dluh zaplatil . No a doma poklad našel . Vinici si s manželkou koupil.
Tři sestry a jeden prsten:Tři sestry šprýmařky byly a jaké . Jednou prsten našly a nemohly se dohodnout ,která si ho vezme. No a tak si daly sázku ,že ho získá ta ,která nejvíce zesměšní muže svého. I letěla první -Marie domů , k muži Hubertovi.No a nalhala mu ,že nemocna je . Od něj že potřebuje ať si zub vytrhne . I šel ke kováři a ten trh. Hubert křičel jak to bolí a tak mu poradila ať nahý běhá kolem domu. Druhá sestra Bára měla za muže Jana.Tomu zas řekla ,že mrtev je. Ten na ní zíral ,ale nakonec ho přesvědčila a tak do rakve ulehl.Třetí sestra Tylda zas muže Viléma donutila ke kněžství ,že prý právě jeho Duch Svatý najde. Potom se setkali ,všichni tři , mrtvý Jan ,kněz Vilém a nahatý Hubert. Ti si to řekli a slyšeli ,jak se holky smějí ,inu pochopili ,jaký žert na ně ženský udělaly.No prsten majitelku nenašel
Paleček:Malinký chlapeček - Paleček- se narodil ševcům. Ti z toho měli velikánskou radost ,jelikož dlouho děťátko počíti nemohli ,až cikánka jim trik(aby do hrnku třikrát dýchla ,než v něm prvně bude vařit) poradila.Sice tomu nevěřili ,ale ono to vyšlo a chlapeček jako malíček se jim narodil .Když vyrostl jak palec velký byl. Sice mrňousek z něj byl ,ale pomáhat jak se patří uměl. Tátovi na pole košík s jídlem dostrkal a pak klisnu (z ucha) vedl. Viděl to kupec a Palečka koupil ,ale až potom ,co Paleček taťkovi řekl ,že se vrátí. I jel kočárem s tím kupcem ,když tu je loupežníci přepadli.Ti pána vysvlekli a Palečka si nechali. Různě ho potom využívali a oškliví byli. Pak se Paleček dostal ke Sněžnému žroutu dostal. Ten ho zas ke králi (sněžných žroutů) -sbírajícího miniatury- poslal. Od něj Paleček utekl ,s tím že si ženu hledat jde. Nešel ,běžel rovnou za maminkou a tatínkem. Všechna dobrodružství jim vyprávěl a sedmimílové boty (co ukradl ) jim ukázal. I přišel ten kupec ,co kdysi Palečka koupil a pověděl jim ,že král je. Pak pro něho Paleček pracoval jako zpravodaj.
František Nebojsa:Huťásek syna měl a ten se ničeho nebál.Ani moc velký mluvka nebyl ,jen když si potřeboval postěžovatJ. No ale řekl hospodský Huťáskovi ,že u něj v hospodě straší ,ať sem kluka pošle. I šťastný Franta přišel a těšil se jak se bát naučí. O půlnoci se tam začali zjevovat kostlivci ,krysy a strašidla. Hráli karty a kdo prohrál tím přiložili do ohně. Pak se ale nějak k Frantovi přitočili a ten jim na frak dal. I huboval jim jak slovy tak pěstmi ,co si to dovolují tady strašit. Pak nějakému zjevu tři facky dal a to byl hospodský který dřív lidi šidil a proto tady strašilo .Taky mu pěkně děkoval. Inu Franta se bát nenaučil ,ale hospodu zachránil.
Král měl tři syny:Ti tři syny měl rád ,ale jen dva poslal pro jeho čepici ,kterou nechal v hospodě u Ztraceného mládí. Tak se tam ti dva syni vydali a Honza ,třetí syn , zůstal doma. Když ale přišly zprávy od synů,že zapadli do bažin ,vydal se i Honza na cestu. I jel na motorce a všem nástrahám terénu se vyhnul . Tatínkovi čepici s pérem přinesl. Tak mu tatínek vládl předal a on dobře vládl ,ale pak ho chytla vášeň rychlé jízdy . Mnoho turnajů vyhrál ,ale pak si uvědomil ,jak málo toho poznal. Ani nevěděl ,že jeho tatínek zemřel. No a tak jízdy nechal, děti si udělal a vládl dál.
Tři veteráni:Tři vysloužilí vojáci - Bimbác ,Servác ,Bonifác dostali od skřítků dary - harfičku ,která přičaruje jakékoliv lidi ; měšec ,který je bezedný ;klobouk ,který splní všechna přání. I šli s těmito dary po světě a stavěli si různé zámky . Poté došli do království ,kde král pro svou krásnou dceru hledal ženicha. Došli na zámek v urozených šatech a večeřeli s královskou rodinou. Princezna Bosana byla vykutálená a škádlila jak Bimbáce tak Serváce. Potom jí řekli o darech co dostali a o jejich moci. I padělala princezna s králem tyto věci a nechali si pravé. Všechny tři potom zaplatit nemohli a tak museli utéct ze země. Pak jim došlo jak by mohli princeznu obelstít. Došli k stromu jménem Frňákovník a tam si jablka vzala a potom dostali od havranů(skřítků) hrušky ,kterými se moc jablek zruší. A šli zpátky do království ,převlečeni za mudrce. Dali Bosaně jablko s tím ,že zkrásní . Začal jí růst nos ,který půlku světa překonal.Ona potom mudrce na kolenou prosila ať jí nos vrátí zpět ,oni že to půjde jen tehdy ,když vrátí věci co ukradla. I s radostí vrátila . Dali jí mudrci hrušky a ona zase svůj nosánek měla.Poté mudrci odešli a zpátky ve veterány se proměnili.Jenže ty dary jim zase skřítci vzali ,za to ,že radost dětem nedělali. A tak se všechno vrátilo zpátky.
Pohádka o zasloužilém vrabci:Byl jeden velmi hodný vrabec a ten se slitoval nad toulavým a dříve týraným psem.Ve městě mu ukradl masíčko ,chléb ,vodu -vše co chtěl. Potom ale pejsek usnul na kolejnicích a zrovna jel traktor. Vrabeček chtěl psa probudit ,ale to nešlo ,tak řekl do ucha traktoristovi ,ať zastaví ,ale to traktorista neudělal a bezcitně psa přejel. A na to mu vrabeček řek : "Tohle tě bude stát život." A taky potom stálo! Napřed mu sudy s vínem vylil a potom si traktorista skla rozbil.
O třech hrbáčích z Damašku:Byli tři oškliví bratři - hrbáči z Damašku.A jednou ,když se jim chlapec posmíval ,tak ho zabili ,za ty ošklivá slova.Jelikož byli k nerozeznání a nikdo vraha určit nemohl ,byli vyhnáni všichni tři. Pak se rozešli a bratr Babekan se dobře ve městě usadil a žil si skvěle jelikož alkohol a zbraně prodával.I ženu hezkou měl . Jednoho dne za ním bratři přišli a o peníze prosili. On jim něco dal a pryč je vyhnal ,ať je nikdo pohromadě nevidí.I odešli bratři ,ale nechtěli .Jeho žena ale se nad nimi smilovala a nechala je u sebe najíst .V tu chvíli ale přišel její muž a tak musela bratry schovat do sklepa za sudy.Druhý den pro ně přišla ,ale byli mrtví .A tak je nechala hodit do řeky.Jenže pán si to splet a do řeky hodil všechny tři bratry ,ale z vody se zas dostali díky rybářům a zjistili , že všichni tři jsou živí.Poté dohromady založili fabriky a lidé už je neuráželi ,ale spíše jim záviděli.
Chlap,děd,vnuk,pes a hrob:Pohádka je psaná jednoslabičnými slovy. Vypráví o jednom lupiči co kradl a statkáři ho honili. Až ho zabili…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt


Statistiky

Online: 3
Celkem: 417113
Měsíc: 8032
Den: 138