Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boží hod

Neděle je Božím hodem velikonočním. Po ,,vzkříšení" zase zazní zvony a zvonky, které se vrátily z Říma. Protože je to doba, která následuje po čtyřicetidenním půstu, světí se určité pokrmy, které mají tělo připravit na návrat k běžné stravě. Jsou to pokrmy netučné, protože jiné by určitě přivodily obtíže. Podává se pečený beránek, skopové maso, velikonoční hlavička, baba, mazance, někde holoubata. Světí se také vejce, chléb a víno. Tradice pečených beránků se zachovala v podobě beránků z kynutého nebo piškotového těsta. Na Chodsku jedli posvěcené pokrmy ve stoje v kostele.

Neděle byla dnem, který se prožíval v rodinném kruhu, bez přátel a známých. Celá rodina se sešla u svátečně prostřeného stolu, otec oloupal vařené vejce a rozdělil ho na tolik dílů, kolik bylo přítomných osob. Každý svůj kousek snědl, neboť podle tohoto zvyku platilo, že kdykoliv by tento rok někdo z rodiny zabloudil, stačilo vzpomenout si, s kým vejce jedl a bezpečně se vrátil domů. Pokud kdokoliv přišel do stavení, ať vrchnost nebo žebrák, dostal kousek z posvěceného jídla. Ve východních Čechách obětoval hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno zahradě, poli a studni, aby byla dobrá úroda, hojnost ovoce a zdravá pitná voda.

Zábavy začínaly na Hod boží již při východu slunce. Objeví-li se slunce na čistém nebi, věští to pěkné léto a bohatou úrodu. Říkalo se také, že slunce tančí radostí nad vzkříšením Páně. V tento den dávala dívka svému vyvolenému jako koledu ,,uzel". Byl to bílý, pěkně vyšívaný šátek, naplněný barevnými vejci, kterých bývala kopa a přidával se k nim mazanec a obřadní pečivo. Někdy dívka dávala do uzlu i tzv. rejsky - vejce rýsovaná, nebo straky, což byla vejce malovaná voskem a pak namáčená v barvě. Do uzle se také dávaly tzv. párky, což byla dvě barevná vajíčka k sobě spojená stužkou. Ta si chlapci schovávali na památku.

V současné době jsou původní velikonoční pokrmy obohaceny o mnoho dalších. Nadívané skopové zaměňujeme například s nadívaným kuřetem. K velikonočním nápojům dříve patřívala rosolka a punč. Punč se podával ke kouskům mazance, které se sypaly cukrem. Dnes se podávají nápoje podle zvyku té které rodiny.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt


Statistiky

Online: 1
Celkem: 416858
Měsíc: 8122
Den: 132